Danie mięsne, treściwe, aromatyczne. Smakowita alternatywa dla nieśmiertelnych mielonych.
Składniki:
(na 4 osoby)
0,5 kg mięsa mielonego
czerstwa bułka
2 cebule
1 jajko
szczypta gałki muszkatołowej
0,5 szklanki piwa
2 szklanki bulionu
1 łyżka śmietany
1 nieduża marchewka
1 łodyga selera naciowego
1 łyżka masła
1 łyżka mąki
0,5 łyżeczki musztardy
0,5 łyżki miodu
pęczek pietruszki
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Bułkę moczę w mleku, cebulę drobno siekam. Natkę pietruszki myję i siekam drobniutko, połowę dodaję do mięsa. Wbijam jajko, dodaję odciśniętą bułkę, połowę posiekanej cebuli, solę, doprawiam pieprzem i gałką muszkatołową. Mieszam dokładnie i odstawiam na pół godziny.
Marchew ścieram na tarce, a łodygę selera drobno siekam. Cebulę podsmażam na maśle, aż będzie szklista, wsypuję mąkę, zasmażam razem. Zasmażkę rozprowadziam bulionem i piwem, zagotowuję. Dodaję marchew i seler, gotuję powoli 10 minut. Na końcu do sosu dodaję śmietanę, musztardę i natkę oraz miód do smaku.
Z mięsa formuję niewielkie klopsy, wkładam do sosu, gotuję ok. 15 minut. Podaję z kaszą i dowolną surówką.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą piwo. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą piwo. Pokaż wszystkie posty
piątek, 13 listopada 2009
czwartek, 12 listopada 2009
Ciastka na piwie
Przegryzka dla wybrednych: delikatne, rozpływające się w ustach rogaliki z ulubionym nadzieniem, świetne do kawy i herbaty. Przygotowanie nie zabiera dużo czasu: wieczorem szybko zarabiam ciasto i zostawiam na noc w lodówce, a następnego dnia piekę ciastka. Są bardzo kruche, więc polecam je raczej do konsumpcji przy stole niż na pikniku.
Do ciasta nie dodaje się cukru, co czyni je uniwersalnym. Można z niego przygotować również słone wypieki: paszteciki, kapuśniaczki albo paluszki posypane solą i kminkiem.

Składniki:
Ciasto:
2,5 szklanki mąki
0,5 szklanki piwa
250 g margaryny
Nadzienie do wyboru:
jabłka
marmolada
krem czekoladowy ze słoika
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki dobrze siekam i szybko zagniatam ciasto. Odkładam do lodówki na kilka godzin (lub na całą noc).
Następnego dnia prosto po wyjęciu z lodówki rozwałkowuję i formuję ciastka zgodnie z upodobaniem: mogą to być rogaliki nadziewane jabłkiem lub marmoladą, po wierzchu smarowane jajkiem i posypane cukrem z cynamonem, mogą być ciasteczka wykrawane foremkami i posypane po upieczeniu cukrem pudrem.
Piekę 15-25 minut (zależnie od wielkości) w temperaturze 200 stopni. Kiedy są złociste, apetycznie przyrumienione – wyjmuję.
Ciastka po upieczeniu są zbliżone do francuskich: są puszyste i lekko się listkują.
Do ciasta nie dodaje się cukru, co czyni je uniwersalnym. Można z niego przygotować również słone wypieki: paszteciki, kapuśniaczki albo paluszki posypane solą i kminkiem.

Składniki:
Ciasto:
2,5 szklanki mąki
0,5 szklanki piwa
250 g margaryny
Nadzienie do wyboru:
jabłka
marmolada
krem czekoladowy ze słoika
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki dobrze siekam i szybko zagniatam ciasto. Odkładam do lodówki na kilka godzin (lub na całą noc).
Następnego dnia prosto po wyjęciu z lodówki rozwałkowuję i formuję ciastka zgodnie z upodobaniem: mogą to być rogaliki nadziewane jabłkiem lub marmoladą, po wierzchu smarowane jajkiem i posypane cukrem z cynamonem, mogą być ciasteczka wykrawane foremkami i posypane po upieczeniu cukrem pudrem.
Piekę 15-25 minut (zależnie od wielkości) w temperaturze 200 stopni. Kiedy są złociste, apetycznie przyrumienione – wyjmuję.
Ciastka po upieczeniu są zbliżone do francuskich: są puszyste i lekko się listkują.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
