piątek, 4 lipca 2014

Sok z wiśni i wiśnie deserowe

Jeden przepis, jeden garnek, a dwa przysmaki. Sok z wiśni – wiadomo, a wisienki doskonale nadają się do rogalików drożdżowych i innych wypieków oraz deserów. Świetnie smakują również wyjadane prosto ze słoika. Wiem co piszę :-)

Przepis dostałam od nieocenionej Lidzi. Zrobiłam z połowy porcji, bo koniecznie chciałam zrobić również wiśnie w rumie, a okazało się, że niby miałam tyyyyle wiśni, a po wydrylowaniu z podjadaniem został marny kilogram do podziału na pół. Nawet nie zaczynajcie z taką odrobiną, wyszło mi półtora słoiczka wisienek (słoiczek 200 ml) i jeden słoik soku (300 ml). Soku byłoby trochę więcej, gdyby nie to, że postawiłam wiśnie zasypane cukrem na gazie i poszłam karmić Wojtka. Po powrocie zastałam sporo soku na kuchence.

A wiśnie miałam doskonałe, z sadu Teściowej. Pewnie powtórzę operację, ale już z wiśni z bazarku. Druga połowa kilograma zasypana cukrem i zalana rumem musi odstać trzy tygodnie, potem powędruje do słoików. Ale o tym będzie już w następnym przepisie :-)


Chuda

Składniki:
  • 1 kg wydrylowanych wiśni
  • 800 g cukru
Sposób przygotowania:

Wypestkowane wiśnie (użyłam agrafki, bardzo sprawnie mi poszło) zasypuję cukrem i stawiam na niewielkim ogniu. Mają się zagotować i gotować ok. 30 minut, nie dłużej, żeby owoce pozostały jędrne.

Nie oddalajcie się, jak ja to uczyniłam, lubi wykipieć.

Słoiki dokładnie myję, wyparzam wrzątkiem. Wiśnie odsączam z soku, do jednego słoiczka wkładam owoce, do drugiego wlewam sok.

Zakręcam, pasteryzuję: wkładam do rondelka, nalewam ciepłej wody do połowy wysokości słoiczków, przykrywam rondel. Doprowadzam do zagotowania wody i trzymam pięć minut na małym ogniu. Wyjmuję ostrożnie, dokręcam i stawiam na zakrętkach. Zostawiam do ostygnięcia.

Inny przepis na wiśnie w syropie.


12 komentarzy:

  1. a bez wydrylowania tez się da ten sok zrobić? wiśnie z mojego sadu są malusieńkie i mimo, ze mam drylownice szlag mnie trafia przy drylowaniu, a jak bym miała drylować aż będzie kilogram, to mogłoby nie być i soku i mnie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie próbuję, dam znać, jaki będzie efekt ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie wiśnie są przepyszne. W ogóle wiśnie uwielbiam.:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wyszło :) Miałam trochę dylemat z proporcjami, bo wiśnie z pestkami to jednak mniej wiśni w wiśni na 1 kg niż same wydrylowane, ale odważyłam 1,2 kg, a potem jeszcze dorzuciłam "na oko" z 20-30 dkg. Ilość cukru pozostawiłam jak w przepisie. Wyszły mi 3 buteleczki po 300 ml soku i ok. 200 ml do zużycia natychmiast.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ange76, zatem smacznego :-) Gdzieś czytałam, że 1,2 z pestkami = 1 kg bez pestek.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ange76, dowiedziałam się, że w pestkach wiśni jest związek cyjanogenny, z którego uwalnia się cyjanowodór: http://dietto.pl/porady-%C5%BCywieniowe/uwa%C5%BCaj-na-wi%C5%9Bniowe-nalewki-mog%C4%85-zawiera%C4%87-amygdalin%C4%99/
    Warto jednak drylować wiśnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziś zaglądnęłam do Was i ze zdumieniem odkryłam,że parę dni temu wrzuciłam na Bolga podobny przepis i prawie pod takim samym tytułem (http://szczesliwa-w-kuchni.blogspot.com/2014/07/sok-wisniowy-i-wisnie-deserowe.html )
    Rewelacyjne przepisy mają to do siebie, że krążą tu i tam... :)
    Za zbieżność tytułów bardzo przepraszam, nie było to zamierzone ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, to chyba łączność telepatyczna :-)

      Usuń
  8. Zrobiłam z kilograma wydrylowanych wiśni - pierwszy w tym roku :) Sok extra, wiśnie pyszne - dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Zrobilam. Wisnie wyszly przepyszne. Najlepszy przepis. A patent z agrafka, rewelacja:D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails
/*Google anatytics */