środa, 10 lutego 2010

Tłusty Czwartek 2010

Nadchodzi! Jest coraz bliżej! Mekka łasuchów, raj łakomczuchów, gehenna tych na diecie, piekielna pokusa odchudzających się, koszmar liczących kalorie. Już owiewa nas zapachem rozgrzanego tłuszczu, już toczy w naszą stronę krągłe pączuszki i zgrabne oponki, podsuwa pod nos kruchutkie, jedyne w smaku chruściki, wije się długimi a cierpliwymi ogonkami przed przybytkami kalorycznej rozpusty, a cukiernicy od poprzedniej nocy nic tylko smażą, smażą jak wściekli, smażą na akord, wysmażają góry, hałdy, pryzmy, kopce, sterty, fury!...

Też czujecie ten dreszczyk podekscytowania? :)

Tłusty Czwartek. Jedyny dzień w roku, gdy możemy obżerać się w majestacie prawa, religii i tradycji. Zwyczaj wywodzi się z tradycyjnej kultury chrześcijańskiej, w ktorej poprzedza Wielki Post, onegdaj czas umartwiania się i wszechstronnej pokuty. Wikipedia podaje, że przed wiekami w czasie postu chleb smarowano powidłem a nie masłem, podawano śledzie bez śmietany, serwowano czarną, niesłodzoną kawę z palonych żołędzi. Zdarzało się, iż na czas postu dzieciom chowano zabawki, zostawiając tylko te najbardziej zniszczone, a zamiast baśni czytano im żywoty świętych. W XIX wieku mężczyźni musieli wyrzekać się alkoholu i cygar. Zalecano także powstrzymywanie się od stosunków płciowych.

Ech, kiedyś to ludzie pościli!... Dziś wielkopostne nakazy bardzo złagodniały, ale Tłusty Czwartek nadal obchodzimy tłusto i z fantazją, i biada tym, którzy postępują inaczej! Jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło! Nie ryzykujmy, Panie i Panowie. Nie warto.

W związku z tym Dwie Chochelki mają dla Was kilka propozycji. Wiadomo, że domowe wypieki (wysmażki?) są najlepsze, a i w ogonku do cukierni nie trzeba stać od świtu.

Po pierwsze: pączki

Pączki robiłam pierwszy raz w życiu. Trudno więc, żebym była w tej materii ekspertem, ale ponieważ wyszły bardzo dobre, to postanowiłam podzielić się z Wami przepisem. Powiem więcej, wyszły tak dobre, że prawdopodobnie robiłam je po raz ostatni.
Po drugie: chrust czyli faworki

Kruchutkie, finezyjne ciasteczka smażone w głębokim tłuszczu, opsypane obficie cukrem pudrem. Smażą się błyskawicznie, trzeba wyjmować jak tylko się zazłocą, inaczej grozi im przypalenie.
Po trzecie: oponki

Puszyste ciastka z sera, idealne na świeżo. Świetnie nadają się do wycinania z dziećmi, bo najpierw kółeczko, potem dziureczka i nie ma walki o fajniejszą foremkę.

A po czwarte: wiatraczki

To akurat nie jest klasyczna pozycja tłustoczwartkowego menu, ale może być alternatywą dla smażonych słodkości, bo wiatraczaki nieco i pod odpowiednim kątem przypominają róże z ciasta faworkowego. Idealnie dla tych, co chcieliby objeść się nieco mniej kalorycznie.Smacznego :)

7 komentarzy:

 1. Ach, ach, ja tu pieknie i smacznie :-))))))))
  Częstuję się wszystkim !!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mniam! Tłusty Czwartek do dla mnie istna tragedia. Chociaż... Tak naprawdę, to taką tragedię przeżywam w każdy weekend, kiedy to na stole ląduje jakiś pyszny wypiek. Więc... nic nowego. Co nie zmienia faktu, że w ten dzień właśnie nabiera to innego wymiaru.

  Propozycje bardzo smaczne. Ja smażenie swoich faworków skończyłam całkiem niedawno. ;))

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja poproszę dwie oponki, 1 pączka i 3 wiatraczki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jej, jak tu słodko, nieźle przygotowana na Tłusty Czwartek jesteś ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Obśliniłam klawiaturę:)))

  OdpowiedzUsuń
 6. __ŻYWIENIE RACJONALNE; wg: IRL KRAKÓW.

  Ja jednak polecam i wskazuję na rozsądek oraz umiar.
  Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu.
  Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.
  Tabele; Dozwolone oraz Zakazane dopełniają właściwej identyfikacji prawd przyrodniczych.
  Skuteczne i warto !!
  Zobacz też;
  __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
  __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
  __ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

  Ditta THUN, Chicago

  OdpowiedzUsuń

Related Posts with Thumbnails
/*Google anatytics */